Bytový komplex DIORIT a okna PROGRESS
Jsou developerské projekty, které jsou zajímavé svou architekturou nebo třeba místem. Ale také projekty, které kromě toho všeho nabídnou ještě něco navíc. Řeč je o brněnském developerském projektu DIORIT, který vzniká na území bývalého lomu, kde se kdysi těžil stavební kámen.
Na první pohled netradiční místo vytvořilo zajímavé podmínky pro nevšední rezidenční bydlení, u kterého hraje hlavní roli estetika, ale také energetická náročnost objektu. Sedmipatrový dům, který nabídne 141 bytových jednotek, má 4500 m2 zelených střech a každý byt je vybaven rekuperací.
O vytápění a chlazení se bude starat tepelné čerpadlo země-voda, které načerpá energii z 30 hlubových vrtů (hloubky 150 m). Každý uživatel bytu si bude moci sám ovládat všechny technologie s pomocí originální aplikace. Dům je z konstrukčního hlediska kombinací monolitické konstrukce a vápenopískového zdiva, které bylo použito ve vyšších patrech. Velká pozornost byla v případě projektu DIORIT věnována akustice. Proto jsou k některým mezibytovým příčkám přidány ještě akustické předstěny ze sádrokartonu. Příčky uvnitř bytů jsou realizovány sádrokartonovými příčkami s dvojitým opláštěním. Celý dům je zateplen vatou 20 cm.
Důležitou kapitolou projektu se staly okenní systémy. Důraz byl kladen na technickou kvalitu okenního systému, včetně tepelně -i zolačních vlastností, ale také na design. Specifickým požadavkem zadání se ukázaly být předokenní žaluzie, které byly všem majitelům bytů nabídnuty v rámci nadstandardního příslušenství. Limitujícím problémem byl v tomto případě půdorysně obloukový tvar objektu. Klasické podomítkové kastlíky nebylo možné použít, a to jak z důvodu nemožnosti jejich umístění na půdorysně obloukový překlad, tak i z důvodu obavy vzniku tepelných mostů. Náročným podmínkám vyhověly nakonec okenní systémy PROGRESS s hliníkovou obložkou ALU EF+, které nabízí uživateli bytové jednotky možnost systémového venkovního stínění bez nutnosti podomítkových kastlíků venkovních žaluzií. Jednoduše řečeno vše je součástí dodávky okna, což extrémně zjednodušilo montáž a zvýšilo komfort řešení i z pohledu estetiky.
Okenní systémy PROGRESS jsou vyráběny z kompozitního materiálu RAU-FIPRO X, díky kterému mají okna nadstatndardní statické i tepelně - izolační vlastnosti včetně hlukového útlumu. U většiny okenních sestav nebylo nutné používat ocelové armování, protože kompozitní materiál společně s konstrukcí profilu zajišťuje potřebnou tvarovou stabilitu. Místo toho byly do dutin profilu vkládány termoizolační moduly vylepšující tepelnou izolaci sestavy (většina okne má Uw = 0,62 W/m2K). Ve štítových stěnách byly v sestavách oken (9 až 10 metrů) použity také HS portály (od rozměru 3300 x 2400 di 4600 x 2400 mm), rovněž z kompozitního materiálu. Pro zajímavost zde je dosaženo Uw = 0,88 W/m2K. Ve vnitrobloku byla okna z důvodu eliminace tepelných mostů osazena v plně předsazené montáži DAFE PUREX BASIC. U oken s parapetem na uliční fasádě a štítech byla použita ze stejného důvodu polopředsazená montáž (vysazení okna o 30 mm u ostění před venkovní líc zdiva), která se navíc musela vypořádat s obloukovým tvarem objektu. Součástí dodávky byl i soubor hliníkových oken Schüco AWS 70.HI (otvíravé prvky) a Schüco ADS FR 30 (fixní protipožární prvky).
V kontextu architektonického řešení se přihlíželo také k designu oken. Zatímco v interiéru mají okna bílou barvu, v exteriéru je u většiny oken použit odstín Oxide 5. Okna ve štítech v sestavách s HS portály mají zase odstín Blau 2600. Okenní sestavy s přístupem ze zahrady jsou osazeny izolačním trojsklem s Ug = 0,5 s bezpečnostní fólií, zatímto ostatní okna standardním izolačním trojsklem se stejnými tepelně-izolačními vlastnostmi.
Projekt DIORIT budí zaslouženou pozornost svým technickým řešením, ale také originální architekturou. Kaskádovitý tvar, spousta zeleně, nízká energetická náročnost, kvalita materiálů, optimální využití prostoru a nadstandardní služby jsou ty nejdůležitější atributy.