Velkoformátové posuvné dveře vrcholem komfortu

K současné architektuře většiny moderních rodinných domů patří velké prosklené plochy, což má hned několik důvodů. Kromě rostoucího trendu je tu velkým plusem větší množství přirozeného světla, které je člověku příjemnější, a k tomu navrch pocit intenzivního kontaktu s okolím. Bez soudobých materiálů okenních systémů by to však nebylo možné, protože velké plochy vyžadují daleko vyšší nároky na pevnost a stabilitu okenního profilu. Vrcholem komfortu jsou ovšem velkoformátové posuvné dveře, které navíc otvírají a zvětšují prostor nejčastěji obývacího pokoje směrem ven – na terasu. 

Volba systému posuvných dveří se řídí hned několika faktory a určující jsou rovněž požadavky uživatele. Stěžejní je samozřejmě rozměr, který hodně napoví, ale současně do jisté míry určí i materiálové limity. Jestliže dříve byl doménou těchto systémů hlavně hliník, v nedávné době přinesl svěží vítr do nabídky kompozitní materiál RAU-FIPRO X. Kombinace PVC a skelných vláken umožnila vyrábět subtilní a přitom elegantní profily PROGRESS s potřebnou tuhostí a odolností za všech podmínek ve velkých rozměrech.

Společnost  DAFE - PLAST rozděluje velkoformátové posuvné dveře do tří kategorií. Zatímco do první řadí paralelně posuvné a paralelně posuvněsklopné, do druhé posuvně-zdvižné dveře (tzv. HS portály). V obou případech je možné systémy vyrobit jak v plastu (systém PROGRESS), tak v hliníku. Třetí samostatnou kategorií je panorama design, který je ale možný pouze v hliníku.

Velkoformátové posuvné dveře    Velkoformátové posuvné dveře

Pro menší rozměry křídel (do cca 1,4 m šířky) jsou vhodné paralelně posuvně-sklopné a paralelně posuvné dveře PROGRESS. Posledně jmenované mají výhodu komfortnější obsluhy a lepšího zabezpečení – křídlo se nesklápí, ale paralelně odstaví a odsune stranou. Vedle toho paralelně posuvně-sklopné dveře se otevírají dvoufázově: nejprve dojde k vyklopení křídla do polohy ventilace a ve druhé fázi se odblokuje poloha a dveře  se odsunou. V základním vybavení mají obě varianty standardní okenní rám, který je ale možné doplnit nízkoprofilovým hliníkovým prahem pro snadný průchod.

Stále větší popularitě se těší posuvně-zdvižné dveře (tzv. HS portály), které jsou ve všech ohledech praktičtější a komfortnější. V tomto případě celá váha spočívá na posuvném mechanismu, který dveře velmi snadno odsune. U systému PROGRESS je možné počítat s šířkou až 3 m a výškou 2,7 m. Ovšem pouze v bílém provedení. Barva totiž dokáže s rozměrovými možnostmi kompozitních profilů ještě zamíchat (barevné kašírování snižuje použitelnost rozměrů na cca 2,6 m). U velkých prvků se používá praktická dojezdová brzda (tzv. comfort close), která usnadní dovření. Ve výsledku sehraje roli také zasklení (trojsklo, bezpečnostní vrstvené sklo apod.). Nejde tak ani o možnosti výroby, ale o váhu ovlivňující schopnost ovládání. U HS portálu takový problém de facto odpadá, protože může mít hmotnost až 300 kg, ale to se již doporučuje ovládat jej pomocí elektromotoru (varianta pouze pro hliníkové provedení dveří), aby mohlo dveře otevřít i malé dítě. HS portály jsou standardně dodávány s nízkoprofilovým hliníkovým prahem, který lze zaměnit ještě za komfortnější verzi, u které je rozdíl mezi výškou vnitřní a venkovní podlahy pouze 1,5 cm. V nabídce systémů PROGRESS najdete samozřejmě i dvoubarevné provedení kašírovaných rámů a nechybí ani dřevodekory. Údržba těchto systémů je velmi jednoduchá a nevyžaduje žádná zvláštní opatření. 

Pro podrobnější informace zkuste navštívit showroom firmy DAFE-PLAST  nedaleko Jihlavy nebo obchodní kanceláře  DAFE - PLAST v těchto městech:

BRNO

CHOTĚBOŘ

JIHLAVA

LIBEREC

PLZEŇ

POLNÁ

PRAHA 4

TÁBOR

TŘEBÍČ

VLAŠIM

Pomůžeme Vám s výběrem oken! Ať už vybíráte plastová okna, dveře, hliníková okna nebo zimní zahradu, naši odborníci Vám ochotně poradí.